Nakliye Firmaları Nereye Şikayet Edilir

Resim

Nakliye firmaları nereye şikayet edilir sorusu, nakliye işlemi esnasında maalesef başına olumsuz bir olay gelen insanların araştırdığı bir sorudur. Nakliye işlemi esnasında bir sorun yaşamak şüphesiz çok kötü bir durumdur. Çünkü muhtemelen nakliye işlemi sırasında nakliye firması tarafından özel eşyalarınıza bir zarar gelmiştir ve bu zararın karşılanması konusunda firma ile anlaşmaya varamıyorsunuzdur. Bu tarz problemleri yaşamamak için öncelikle yapılması gerekenlere kısaca bir göz atalım.

Nakliye firması, eşyalarınızı taşırken bir eşyanıza zarar verdi diyelim. Burada iki seçenek mevcuttur. Eşyaları kimin paketlediğine göre durum değişebilmektedir. Eğer kendi eşyalarınızı siz kendiniz paketlediyseniz ve eşyanın zarar görme sebebi kötü bir paketlemeden kaynaklanıyor ise firma sizin zararınızı karşılamak istemeyecektir. Bu konuda firma haklı olabilir. Orta yolu bir şekilde bulmanız gerekir. İkinci seçenek ise eşyaları firmanın paketlemesi sonrasında firma eşyaları taşırken eşyanıza bir zarar geldiyse, bu durumdan firma sorumlu olmak zorundadır. Fakat firma, zarar gören eşyanızın tüm maliyetini karşılamamaktadır. Bu konuda diretmemek gerekir, çünkü devletin bu konu ile ilgili kuralları mevcuttur. Zarar gören eşyanın kilosuna ve Merkez Bankası tarafından belirlenen özel çekme hakkına göre firmanın size ne kadar tazminat ödeyeceği belirlenir. Bundan daha fazlasını talep etmeniz sonuçsuz kalabilir.

Nakliyat Firmaları Nasıl Şikayet Edilir?

Nakliyat firmanız hiçbir konuda hiçbir şekilde sorumluluk almak istemiyor ve sizinle anlaşamıyor ise o firmayı şikayet edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bulunduğunuz Kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaktır. Tüketici Hakem Heyeti, durumu ayrıntılı bir şekilde inceleyecektir ve size geri dönüş yapacaktır. Eğer siz haklı iseniz, Tüketici Hakem Heyeti size geç de olsa olumlu bir dönüş yapacaktır. Bu şikayet işlemleri, araştırılma süreci olduğu için oldukça yavaş ilerlemektedir. Bu sebeple sabretmek gerekir. Er ya da geç size bir şekilde dönüş yapılacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayetinizi bildirirken elinizde delil olması, sürecin daha hızlı ilerlemesine ve haklı iseniz sizin lehinize bu sürecin yanıtlanmasına yardımcı olur. Bu sebeple eğer kırılan eşyanız varsa bu eşyanın fotoğrafını çekmeniz gerekir. Ayrıca hangi firma ile çalıştığınızı ve hangi plaka araç ile eşyalarınızın taşındığını da Tüketici Hakem Heyeti’ne bildirmenizde fayda vardır. Nakliyat firması ile anlaşamadığınız konu ücret konusu ise ve sizden haksız bir ücret talep ediliyorsa siz ödemenizi yapın, size verilen fatura ile birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurun. Heyet şikayetinizi inceleyecek ve kararını size bildirecektir.

Özet
:
Nakliyat firmasını şikayet etmek için yapmanız gereken şey bulunduğunuz Kaymakamlıktaki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaktır. Tüketici Hakem Heyeti, durumu ayrıntılı bir şekilde inceleyecektir ve size geri dönüş yapacaktır.
Whatsapp
Mail Gönder
Telefon